Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXI Światowe letnie Igrzyska Polonijne

26 sierpnia, 2023 - 31 sierpnia, 2023

Wielkimi krokami zbliża się największe sportowe święto naszych Rodaków mieszkających za granicą – XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Nysa-Wrocław, które odbędą się w dniach 26-31 sierpnia 2023 roku. Czas zatem pomyśleć o zarezerwowaniu wolnego czasu, wyborze konkurencji, szlifowaniu kondycji i techniki. Szczegóły organizacyjne podane zostaną do Państwa wiadomości 8 maja 2023 roku na naszych stronach internetowych i profilach społecznościowych. Wtedy też rozpocznie się rejestracja zawodników.

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, które wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim dbającym o poziom merytoryczny zawodów, przygotowało oprócz letnich konkurencji sportowych moc atrakcji, z których słyną polonijne Igrzyska – m.in. spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo – historyczne, program integracyjny.

IGRZYSKA CZYLI “POLONIA – ŁĄCZY NAS SPORT”

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń. Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników. Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów oraz fundującym puchar fair play prezesa PKOL dla zawodnika wyróżniającego się postawą sportową względem konkurentów.

Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach.

W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym.

Ostatnie, 20. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2021 roku w Pułtusku, natomiast 15. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2022 w Wiśle. Zawodnicy – jak zawsze – mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Nie inaczej będzie w tym roku w Nysie i Wrocławiu.

Szczegóły

Początek:
26 sierpnia, 2023
Koniec:
31 sierpnia, 2023
Witryna internetowa:
http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8403

Organizator

Wspolnota Polska
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Wrocław
Wrocław, Poland + Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia